I. Historia placówki.
Straszna krzywda wyrządzona młodzieży przez Niemców: uniemożliwienie nauki w szkołach średnich ogólnokształcących, prześladowanie nauki tajnej… zmusiła mnie do opracowania już za czasów okupacji projektów i planów zorganizowania placówki, która pozwoliłaby chociaż w części na powetowanie młodzieży straconego czasu, oraz która przez wprowadzenie atmosfery szkolnej pracy likwidowałaby smutne skutki wojny. Zaraz w pierwszym momencie organizowania szkolnictwa zgłosiłam się i już 11 sierpnia 1944 roku otrzymałam koncesję na utworzenie gimnazjum i liceum dla dorosłych.
Są to słowa założycielki i pierwszej dyrektorki naszej szkoły pani dr Ireny Krzeczkowskiej.
Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych dr Ireny Krzeczkowskiej stało się kolebką pierwszej w Polsce szkoły średniej ogólnokształcącej dla pracujących.
Trudne były początki zanim szkoła otrzymała swój obecny kształt. U boku inicjatorki stanęło grono nauczycieli, których większość w czasie okupacji hitlerowskiej brała udział w tajnym nauczaniu.
Pierwsze zapisy odbywały się na korytarzu ówczesnego Gimnazjum i Liceum im. Hetmana J. Zamoyskiego przy ul. Ogrodowej 14.
Z braku stałej siedziby lekcje odbywały się w różnych budynkach np. na Starym Mieście, przy ul. Dąbrowskiego 14, przy Krakowskim Przedmieściu 46, przy ul. Narutowicza 12.
W roku szkolnym 1966/67 część klas zostaje przeniesiona do budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej przy ul. Podgrodzie 1. Stałą siedzibę szkoła otrzymuje dopiero w roku szkolnym 1967/68 w budynku MDK przy ul. Podgrodzie 2, ale na krótko, bo już w roku szkolnym, 1970/71 następuje ponowna przeprowadzka na ul. Farbiarską 8, do budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, gdzie mieści się przez 20 lat. W roku szkolnym, 1991/92 Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących zostaje przeniesione na ul. Pogodną 52 do ówczesnego budynku Zespołu Szkół Budowlanych, gdzie szkoły dla dorosłych mieszczą się do dzisiaj.
W czerwcu 1994 Liceum zostaje wcielone do powołanego przez kuratora oświaty Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Lublinie. Na mocy Ustawy o systemie oświaty w sierpniu 2012 roku Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki zostaje zlikwidowane. Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 kontynuuje jego tradycję.
Ponad 70 lat istnienia szkoły dla dorosłych to ciągłe przeprowadzki, trudności lokalowe. Jak pokazuje doświadczenie i statystyki absolwentów, wciąż istnieje zapotrzebowanie na tego typu kształcenie dorosłych. Wciąż jesteśmy „szkołą ostatniej szansy”, szansy, którą potrafiło wykorzystać wiele osób. Idziemy jednak z duchem czasu i wychodzimy naprzeciw współczesnym potrzebom edukacyjnym ludzi dorosłych. Dajemy możliwość, nie tylko zdobycia wykształcenia średniego, ale także zdobycia zawodu. Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 2 i kwalifikacyjne kursy zawodowe umożliwiają naszym słuchaczom podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększenie szans na rynku pracy.
II. Kalendarium.
- 11 sierpnia 1944 r. – powstaje Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych dr Ireny Krzeczkowskiej w Lublinie;
- 1 września 1946 r. – szkoła zostaje upaństwowiona i otrzymuje nazwę „Państwowe Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych im. T. Kościuszki w Lublinie”;
- 24 sierpnia 1950 r. – po reorganizacji szkół tego typu powstaje „Państwowe Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących im. T. Kościuszki w Lublinie”;
- 1954 r. – zostaje ustalona nazwa „Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących im. T. Kościuszki w Lublinie”;
- 1 września 1970 r. – szkoła zmienia siedzibę, zostaje przeniesiona na ul. Farbiarską 8 do budynku VII LO im. M. Konopnickiej;
- 1985 r. – Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących im. T. Kościuszki wchodzi w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Farbiarskiej 8 (zachowując autonomię);
- 1 września 1991 r. – szkoła zostaje wyłączona z CKU i włączona do Zespołu Szkół Budowlanych nr 4 przy ul. Pogodnej 52;
- 1 września 1995 r. – pod nazwą Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych im. T. Kościuszki w Lublinie, szkoła zostaje włączona do Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 przy ul. Pogodnej 52.
- 2012 r. – Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych im. T. Kościuszki zostaje zlikwidowane, jego miejsce zajmuje dziś XXVI Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
- 1 września 2021 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Lublinie zmieniło nazwę na Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lublinie.
III. Działalność pozalekcyjna.
- Kabaret;
Amatorski kabaret słuchaczy pod kierunkiem mgr Danuty Piórko-Moskal cieszył się swego czasu ogromną popularnością szkolnej publiczności. Swoimi występami uświetnił nie jedną szkolną uroczystość. Występy artystów kończyły się owacjami na stojąco.
- Wycieczki;
Grono pedagogiczne i słuchacze zawsze byli ciekawi świata. To owocowało wieloma dalszymi i bliższymi wycieczkami, po których pozostały fotografie i bezcenne wspomnienia.
- Imprezy szkolne;
Początek i zakończenie roku szkolnego, Boże Narodzenie, święta narodowe czy Dzień Kobiet były okazjami, dzięki którym kadra pedagogiczna oraz słuchacze w spokojnej i radosnej atmosferze mogli spędzić ze sobą czas, nie czując presji realizacji podstawy programowej.
- Studniówki.
Zanim nadszedł maj, a wraz z nim stresująca matura słuchacze i nauczyciele wspólnie bawili się na balach studniówkowych.
IV. Dyrektorzy szkoły.
- Irena Krzeczkowska – założycielka i pierwszy dyrektor szkoły w latach 1944-1950.
- Rościsław Krzyżanowski – lata 1950-1952.
- Maria Bień-Zielińska – lata 1952-1970.
- Anna Litman – lata 1970-1971
- Stanisław Skorek – lata 1971-1980
- Kazimierz Kur – lata 1980-1985
- Marianna Wdowiak – lata 1985-1990
- Bogdan Wagner – lata 1990-1991
- Andrzej Niewczas – lata – 1991-1994
- Krystyna Piotrowska-Zub – lata 1994-2006
- Anna Kurdybelska – lata 2006-2015
- Dorota Mozel-Paździor – lata 2015-2020
Obecnie dyrektorem jest Dariusz Kukiełka.
Opracowanie: Danuta Piórko-Moskal i Anna Ruman-Kołodyńska
W oparciu o Kroniki szkolne, oraz fotografie archiwalne.
Pomoc techniczna: Renata Koper